Neodýmové magnety

Okrem obrovskej sily majú neodýmové magnety tieto výhody:

  • Nestrácajú silu. Za 10 rokov sa zníži ich sila iba o 1%.
  • Sú odolné voči demagnetizácii vonkajším magnetickým polom.
  • Vďaka lesklej povrchovej úprave majú estetický vzhľad.

 Nevýhody neodýmových magnetov:

  • Pri zrážke sa môžu zlomiť. Ak budú magnety vystavené nárazom, odporúčame použiť magnety v ochrannom puzdre. Oceľové puzdro chráni magnet pred nárazmi a zároveň zvyšuje jeho celkovú silu.
  • Strácajú silu pri vysokých teplotách. Pri väčšine neodýmových magnetov dochádza k trvalej strate sily pri zohriatí nad 80°C. V ponuke však máme aj špeciálne magnety s vysokou teplotnou odolnosťou až do 240°C.
  • Hrdzavejú vo vlhkom prostredí. Pre použitie v exteriéri odporúčame použiť vodoodolné magnety.

Neodýmové magnety sú vyrobené z materiálu NdFeB – zmesi neodýmu, železa a bóru. Je to najsilnejší magnetický materiál, ktorý poznáme. Zlúčenina NdFeB chemicky reaguje s kyslíkom vo vzduchu, čo môže spôsobiť postupnú stratu magnetickej sily. Aby nedochádzalo k oxidácii, väčšina našich neodýmových magnetov má na povrchu tri ochranné vrstvy: nikel, meď a znova nikel. V niektorých prípadoch používame na povrchovú úpravu aj zinok, zlato, epoxidovú živicu alebo gumu.

Veľké neodýmové magnety (5 cm a viac) dokážu byť nebezpečné. Ich obrovská magnetická sila môže pri neopatrnej manipulácii spôsobiť silné uštipnutie prstov alebo pomliaždeniny. Pre našich zákazníkov sme pripravili návod na manipuláciu so silnými magnetmi.

Neodýmové magnety – časté otázky

Pri každom magnete je uvedená sila potrebná na odtrhnutie magnetu od hrubého oceľového povrchu pri nasledujúcich ideálnych podmienkach:

  • Povrch je z čistej ocele a je hrubý aspoň 3-10 mm (presná hrúbka záleží od veľkosti magnetu).
  • Kovový povrch je hladký.
  • Magnet sa dotýka povrchu celou plochou.
  • Magnet je ťahaný kolmo na povrch (smerom od povrchu).

Pri týchto ideálnych podmienkach unesie magnet so silou 1 kg predmet s hmotnosťou 1 kg. V praxi však ideálne podmienky skoro nikdy nie sú dosiahnuté a magnet unesie iba zlomok tejto hmotnosti.

Magnetická sila sa výrazne znižuje ak je magnet ťahaný v inom smere ako kolmo na povrch, povrch je nerovný alebo príliš tenký, magnet sa nedotýka predmetu celou plochou, predmet nie je z čistej ocele alebo je na ňom vrstva farby.

Potrebná sila magnetu veľmi záleží na konkrétnom použití. Našim zákazníkom preto odporúčame:

  1. Objednať si vzorky viacerých magnetov a v praxi ich odskúšať.
  2. Počítať s rezervou a pre istotu použiť silnejší magnet.
  3. Snažiť sa minimalizovať faktory znižujúce silu.

Silu vyjadrenú v Newtonoch vypočítate vynásobením uvádzanej sily gravitačnou konštantou = 9.8 N/kg.

Viac informácií v článku: Aký silný magnet potrebujem?

Existuje viacero typov materiálu NdFeB, z ktorého sú neodýmové magnety vyrobené. Tieto materiály sa označujú písmenom N, za ktorým nasledujú dve číslice, napríklad N42 alebo N50. Písmeno N znamená, že ide o neodýmový magnet. Dvojciferné číslo vyjadruje ako silno je materiál zmagnetizovaný (maximálny energetický produkt v MGOe). Čím väčšie číslo za písmenom N, tým silnejší magnet. Napríklad permanentný magnet z materiálu N52 je o 20% silnejší ako magnet rovnakých rozmerov z materiálu N40. Najsilnejší je materiál N55.

Za číslom sa niekedy uvádza ešte prípona z jedného alebo dvoch písmen (napríklad N42H alebo N35UH), ktorá vyjadruje zvýšenú teplotnú odolnosť magnetu. Neodýmové magnety bez prípony začínajú trvalo strácať silu pri teplote približne 80°C. Materiály s príponami M, H, SH, UH, EH, AH majú teplotnú odolnosť od 100, 120, 150, 180, 200 a 240°C . Tieto čísla sú však len približné, keďže teplotná odolnosť záleží od tvaru magnetu a jeho prostredia: viac informácií o teplotnej odolnosti.

Mechanické opracovanie neodýmových magnetov neodporúčame z týchto dôvodov:

  • Materiál NdFeB je mimoriadne tvrdý a nedá sa opracovávať bežnými nástrojmi.
  • Pri mechanickom opracovaní v dôsledku trenia vzniká vysoká teplota. Pri zohriatí nad 80°C väčšina neodýmových magnetov navždy stratí časť svojej sily. 
  • Pri narušení povrchovej úpravy magnetu dôjde k odhaleniu materiálu NdFeB. Táto zlúčenina pri kontakte so vzduchom oxiduje a magnet začne postupne strácať svoju silu.

Na predaj máme magnety rôznych tvarov a veľkostí. Skúste sa pozrieť na hlavnú stránku so zoznamom kategórií. Ak v našej ponuke nenájdete vhodný magnet, ponúkame tiež výrobu magnetov na mieru.

Na lepenie magnetov odporúčame lepidlo UHU Max Repair alebo UHU Plus Endfest 300. Pred lepením odporúčame magnet očistiť od mastnoty a zdrsniť jeho povrch jemným brúsnym papierom. Nepoužívajte taviacu pištoľ, lebo v dôsledku vysokej teploty môže magnet príde o časť svojej sily.

Predávame tiež magnety so samolepkou alebo magnetické lepiace pásky a samolepiace magnetické fólie.