Magnety pre magnet fishing

Ak ste dobrodružnej povahy a páči sa vám kombinácia histórie, zábavy a objavovania pokladov, ste na správnom mieste. Objavte nečakané nálezy na dne slovenských riek a jazier: mince, mobily, trezory, nástroje, kľúče či historické predmety.

Magnet fishing je hľadanie železných vecí vo vode pomocou magnetu na lane. Mnohé predmety ležia v jazerách, riekach, studniach, či potokoch aj sto rokov.

Magnet s okom pre magnet fishing jednoducho uviažete na lano a hodíte do vody. Potom už len vytiahnete na breh, čo kovové sa vám podarí uloviť.

Zabavíte sa, poriadne si oddýchnete a zažijete dobrodružstvo. Nikdy neviete, čo sa na magnet prichytí.

Magnet fishing zvládne každý. Ten, kto hľadá poklady pod vodou je magnet fisher – po slovensky magnetický rybár. To, čo vytiahnete z vody je nález alebo úlovok. Magnetu sa hovorí fishing magnet alebo lovecký magnet.

Povinná výbava, bez ktorej to nepôjde:

 1. magnet
 2. lano

Nepovinná výbava:

 1. Ochranné rukavice. Aby ste si ruky neporanili na ostrých predmetoch.
 2. Vedro / krabica / vrece. Aby ste mali vytiahnuté veci kam dať a odniesť domov alebo do zberného kontajnera. Nechať na brehu plno šrotu nevyzerá najlepšie. Zodpovední hľadači pokladov po sebe zanechávajú nielen čistú rieku, ale aj breh.
 3. Látka, do ktorej si môžete utrieť ruky a magnet. Predĺžite tým životnosť magnetu.
 4. Kužeľ proti zaseknutiu. Kužeľ chráni magnet pred zaseknutím o kamene na dne rieky a zlepšuje viditeľnosť magnetu pod vodou.
 5. Oceľový hák. Ťažšie nálezy ako bicykel, motorka alebo lavička nevytiahnete magnetom. Pomôžte si hákom na lane.

1. Jedinečný zážitok: Magnet fishing je jedinečná aktivita, ktorá vám poskytne možnosť objaviť nové veci a zažiť dobrodružstvo. Keď hádžete magnet do vody, ste v očakávaní a neviete, čo vytiahnete na povrch. Každý nájdený predmet je prekvapením a príležitosťou na odhalenie niečoho nového a zaujímavého.

2. Aktívny životný štýl: Magnet fishing je fyzická aktivita, ktorá vás pobaví a zároveň vám umožní byť v pohybe. Čas strávený hádzaním magnetu a ťahaním za lano zlepšujú svalovú silu, koordináciu a celkovú kondíciu. Je to skvelý spôsob, ako sa dostať von, pohybovať sa a robiť niečo užitočné aj pre svoje telo.

3. Spoločenská aktivita: Magnet fishing je ideálny spoločenský koníček, ktorý si môžete vychutnávať s rodinou alebo kamarátmi. Spoločné objavovanie a zdieľanie zážitkov posilňuje priateľstvá. Môžete si vymieňať príbehy o objavoch, podeliť sa o zaujímavosti a vytvoriť komunitu s rovnakými záujmami. Svoje úlovky a zážitky z lovenia môžete zdieľať napríklad aj vo FB skupine Magnet Fishing Slovensko.

4. Príroda: Okrem vzrušenia a histórie je magnet fishing aj skvelou príležitosťou na kontakt s prírodou v blízkosti vodných plôch. Môžete sa vybrať na nádherné miesta v blízkosti riek, jazier či priehrad.

5. Dotyk s históriou: Magnet fishing vám umožní poodhaliť históriu a kultúru miest. Objavujete staré mince, nástroje, zbrane z obdobia vojen a ďalšie predmety, ktoré môžu mať historickú hodnotu. Táto aktivita vám poskytuje príležitosť spoznať minulosť a rozšíriť svoje znalosti o regióne.

Objednávky prijaté do zajtra 12:00 doručíme v utorok 18.6.

 

Dopravné značky, skútre, bicykle, trezory, závitové tyče, mince, rybárske vybavenie, klince, vrchnáky od piva, kolobežky, zbrane a muníciu, mobily, nože a mačety, rybárske stoličky, kľúče, lopatu, mikroskop, ďalekohľad, sošky, rebrík, pokladnicu, audiokazety (majú v sebe železnú súčiastku)….

Jednoducho čokoľvek, čo je pod hladinou a obsahuje železo, nikel alebo kobalt (jediné tri magnetické kovy). Zlato bohužiaľ k magnetom priťahované nie je.

So svojimi úlovkami sa môžete pochváliť napríklad na facebooku v skupine Magnet fishing Slovenská republika.

Áno, na území SR je magnet fishing povolený. Zákon vám však udeľuje niekoľko povinností:

 • Hodnotný nález (napríklad peňaženka plná peňazí alebo mobil) treba nahlásiť polícii.
 • Ak nájdete strelnú zbraň či výbušninu, nemanipulujte s nimi, aj keď sa javia už ako nefunkčné. Vzdiaľte sa a bezodkladne úlovok nahláste polícii. Ak tak neurobíte, môžete sa dopustiť trestného činu nedovoleného ozbrojovania, respektíve sa vystaviť riziku úrazu.
 • Ak nájdete archeologický nález, musíte ho nahlásiť Pamiatkovému úradu. Je zakázané vyhľadávať a prechovávať archeologické nálezy. Za archeologický nález sa považujú iba predmety pochádzajúce spred roku 1946.

Pre viac informácií o konkrétnych zákonoch súvisiacich s magnet fishingom a miestach, kde neloviť, si prečítajte článok Je magnet fishing na Slovensku legálny?

Za nahlásenie stratenej peňaženky alebo archeologického nálezu môžete dostať nálezné.

Niekoľko príkladov vyplatenia nálezného na Slovensku:

2011 Bratislava – poklad 10268 strieborných mincí z 15. – 17. stor. v keramickej nádobe – 30 000 eur

2009 Šurany – poklad 1756 medených mincí z rokov 1704 -1707 asi v keramickej nádobe – 6 928 eur

2013 Kaloša – depot 2 bronzových mečov a 5 zlomkov bronzových mečov – 3 450 eur

Čím silnejší magnet máte, tým viac nálezov nájdete. Silnejšie magnety dokážu pritiahnuť aj vzdialenejšie predmety a vytiahnete nimi aj ťažšie nálezy.

 • Magnet 94 kg je vhodný pre deti, pre dospelých odporúčame silnejšie magnety.
 • Najpredávanejší je magnet 290 kg a obojstranný magnet 310 kg. Je to kompromis medzi silou a cenou.
 • Obojstranný magnet 500 kg je najkvalitnejší magnet vhodný pre hľadanie z brehu aj z mosta.
 • Obojstranný magnet 1100 kg je najsilnejší a najlepší magnet pre hľadanie z mosta. Jeho nevýhodou je, že má 4 kg a nedá sa ďaleko dohodiť. Na hľadanie z brehu je preto lepší obojstranný magnet 500 kg.

Slabšie magnety (94 kg, 162 kg) môžete zvoliť, ak chcete lacnejšiu alternatívu. Aj s nimi máte šancu objaviť zaujímavý nález. Napr. Lucián Blažek z Námestova našiel dva trezory s magnetom so silou 130 kg.

S menším magnetom 94 kg sa podarilo uloviť BMX bicykel.

Našu ponuku magnetov si môžete pozrieť v kategórii magnety pre magnet fishing.

Počet kilogramov pri magnetoch (94 kg, 162 kg, 290 kg, 310 kg, 500 kg, 530 kg alebo 1100 kg) označujú odtrhovú silu magnetu. To znamená najväčšiu váhu predmetov, akú magnet ešte unesie.

Čísla pôsobia vysoko, ale sú merané za ideálnych podmienok. Pri magnet fishingu sú nálezy často hrdzavé a dotýkajú sa iba malej časti magnetu. Pod vodou sú tiež korene, kamene a iné prekážky, kvôli ktorým sa môže nález z magnetu odopnúť. Preto musí mať magnet oveľa väčšiu silu ako je hmotnosť vyťahovaných predmetov.

Naše laná sú špeciálne navrhnuté pre magnet fishing. Sú ľahké, vodeodolné, nepružné a pevné. Ak magnet budete ťahať iba rukami, naše lano s hrúbkou 5 mm bude stačiť aj k najsilnejším magnetom. Nie je v ľudských silách ho roztrhnúť. Ak sa magnet zasekne o prekážku a budete ho chcieť ťahať autom, hrubšie 7 mm lano je vhodnejšie. Lano by malo byť nepružné, dostatočne dlhé a ľahké.

Dospelý človek magnet dohodí aj do diaľky 25 metrov, odporúčame preto 30-metrové lano. Pre deti je vhodné 15 metrové lano.

Lano pre magnet fishing musí byť nepružné. Niektoré pružné laná majú pri dĺžke 30 metrov rozťažnosť až 3 metre. Ak sa lano naťahuje, je ťažké kontrolovať pohyb magnetu pod vodou. S pružným lanom sa tiež veľmi ťažko vyťahujú väčšie predmety, lebo namiesto ťahania nálezu iba naťahujete lano.

Obyčajný paracord vyrobený z nylonu neodporúčame, lebo je pružný. Ďalšia nevýhoda paracordu je, že má hrúbku iba 4 milimetre a zarezáva sa do ruky. Odporúčame laná hrubé 5-6 milimetrov.

Horolezecké lano tiež nie je vhodné, lebo je príliš hrubé (8 a viac milimetrov) a preto aj ťažké. Ťažké lano sa nedá ďaleko dohodiť.

Mnohé iné druhy lán nemajú dostatočnú pevnosť a ľahko sa pretrhnú.

Všetky naše laná sú ľahké a nepružné. Navrhli a dali sme ich vyrobiť špeciálne pre magnet fishing na základe skúseností mnohých lovcov. Vážia 4-krát menej než horolezecké laná, preto sa ľahšie hádžu a ťahajú z vody.

Dobrý uzol je dôležitý. Ak sa uzol rozmotá, môžete prísť o magnet. Vyvarujte sa tiež nevhodným uzlom – niektoré dokážu znižiť pevnosť lana až o 50 %. Pozor aj na nenápadné uzly v strede lana. Sú úplne zbytočné a taktiež pevnosť lana znižujú.

S videom nižšie sa naučíte viazať obľúbený jednoduchý uzol.

Nasledujúci uzol je zložitejší, ale pre magnet fishing najvhodnejší. Je pevnejší a minimalizuje riziko zaseknutia lana o konáre.

Ak používate kužeľ proti zaseknutiu magnetu, najprv ho navlečte na lano a až potom začnite viazať uzol.

Vo vzdialených a opustených oblastiach toho veľa nenájdete. Treba chodiť tam, kde chodí veľa ľudí. Hľadať treba skôr v hlbokej vode, prípadne aj v plytkej vode, ak nie je priehľadná.

Odporúčame hlavne tieto oblasti:

 • mestské mosty,
 • miesta s prístupom pre autá,
 • turistické chodníky,
 • jazerá, kde chodí veľa ľudí,
 • rybníky.

V rybárskych oblastiach objavíte najmä rybársku výstroj. V turistických destináciách nájdete veľa mobilov a foťákov. Historické miesta môžu obsahovať menej artefaktov, ale môžu byť kvalitnejšie. Studne môžu tiež skrývať nečakané poklady.

Magnet fishing je relatívne bezpečná aktivita, ak si dáte pozor na niekoľko vecí.

Môže sa stať, že pri náhlom pripnutí magnetu o veľký železný predmet ako zárubňa, radiátor alebo dvere auta vám ostane ruka zaseknutá medzi magnetom a kovovým predmetom. Stať sa to môže hlavne doma, v blízkosti áut a na železných mostoch. V prírode je toto riziko nízke.

Pri manipulácii s magnetmi v blízkosti veľkých železných predmetov zvýšte pozornosť. Doma magnet uložte na bezpečné miesto. Deťom ho doma do rúk radšej nedávajte, alebo ak, tak len pod nepretržitým dohľadom a v dostatočnej vzdialenosti od radiátorov, zárubní a ostrých kovových predmetov.

Pri lovení odporúčame nosiť rukavice, aby ste sa pri odoberaní ostrého predmetu z magnetu neporezali.

Ak vytiahnete mínu alebo granát, nepokúšajte sa ho z magnetu dať dole. Nepoznáme žiaden prípad, kedy by výbušnina pri magnet fishingu explodovala a niekto zostal zranený. Netreba však toto riziko podceňovať.

Ak nájdete výbušninu, v žiadnom prípade s takýmto úlovkom nemanipulujte! Vzdiaľte sa aspoň 20 metrov, zavolajte 158 a ostaňte na mieste až do príchodu polície.

 

Ďalšie obľúbené kategórie: