Neodýmové magnety a bezpečnosť

V tomto článku nájdete prehľad bezpečnostných rizík spojených s neodýmovými magnetmi a pokyny, ako im predísť.

Prehltnutie

Magnety nedávajte do rúk deťom.

Ak deti prehltnú viac magnetov, môžu ostať zachytené v črevách.

Magnety sú krehké

Neodýmové magnety sa pri zrážke môžu zlomiť. S magnetmi manipulujte opatrne. Pozrite si návod, ako oddeliť silné magnety.

Pri zrážke silných magnetov môžu ostré črepiny preletieť niekoľko metrov a zraniť vaše oči. Pri práci s väčšími magnetmi noste ochranné okuliare. Uistite sa, že okolité osoby sú chránené alebo sú dostatočne ďaleko.

Pomliaždeniny

Neodýmové magnety sa pri zrážke môžu zlomiť. S magnetmi manipulujte opatrne. Pozrite si návod, ako oddeliť a spájať magnety.

Pri zrážke silných magnetov môžu ostré črepiny preletieť niekoľko metrov a zraniť vaše oči. Pri práci s väčšími magnetmi noste ochranné okuliare. Uistite sa, že okolité osoby sú chránené alebo sú dostatočne ďaleko.

Kardiostimulátor

Magnety dokážu ovplyvniť chod kardiostimulátorov a implantovaných defibrilátorov.

Kardiostimulátor sa v prítomnosti magnetov môže prepnúť do testovacieho režimu a spôsobiť nevoľnosť. Defibrilátor môže prestať fungovať.

Ak ste nositeľom týchto prístrojov, zachovajte od magnetov dostatočný odstup. Varujte nositeľov týchto prístrojov pred priblížením sa k magnetom.

Viac informácií v článku magnety a kardiostimulátor.

Ťažké predmety

Príliš veľké či nárazové preťaženie alebo poškodenie magnetu môže viesť k tomu, že sa magnet alebo magnetický hák odtrhne od priťahovaného povrchu. Uvedená odtrhová sila platí pri ideálnych podmienkach. Rátajte preto s veľkou rezervou.

Padajúce predmety môžu spôsobiť vážne zranenia. Nepoužívajte magnety na miestach, kde by sa ľudia mohli zraniť v prípade zlyhania magnetu.

Magnetické pole

Magnety môžu vymazať dáta na pevných diskoch, kazetách a platobných kartách. Môžu tiež poškodiť niektoré druhy hodiniek, slúchadlá, reproduktory a ďalšie elektronické zariadenia.

Magnety držte v dostatočnej vzdialenosti od predmetov, ktoré by mohli byť poškodené silným magnetickým poľom. Bezpečné vzdialenosti nájdete na tejto stránke.

Nepribližujte neodýmové magnety k ostatným druhom magnetov (ferity, Alnico, SmCo). Ich silné magnetické pole môže demagnetizovať slabšie magnety. Magnety neprikladajte ani k magnetickým páskam a magnetickým fóliám.

Alergia na nikel

Väčšina našich magnetov obsahuje nikel. Niektorí ľudia môžu na nikel alergicky reagovať. Dlhodobý kontakt s poniklovanými magnetmi môže vyvolať alergiu.

Vyhnite sa dlhodobému kontaktu poniklovaných magnetov s pokožkou.

Vyhnite sa akémukoľvek kontaktu s magnetmi, ak už máte alergiu na nikel.

Posielanie poštou

Magnetické pole okolo balíka môže poškodiť okolité balíky alebo poštové triediace prístroje.

Použite veľkú krabicu vystlanú z vnútra zo všetkých strán, aby ste zväčšili vzdialenosť medzi magnetmi a povrchom balíka. Usporiadajte v balíku magnety tak, aby sa ich magnetické polia navzájom vyrušili.

V prípade veľmi silných magnetov môžete použiť oceľové plechy na odtienenie magnetického poľa.

Preprava lietadlom

Magnetické pole nesprávne zabalených magnetov môže ovplyvniť navigačné prístroje v lietadlách. Keď prepravujete magnety lietadlom alebo ich posielate do zahraničia, uistite sa, že balenie spĺňa všetky bezpečnostné normy.

Oxidácia

Neodýmové magnety bez ochranného povrchu oxidujú a po čase zoslabnú. Preto sú všetky naše magnety chránené povrchovou úpravou. Zabráňte poškodeniu povrchovej úpravy.

Najčastejšia povrchová úprava nikel-meď-nikel nie je odolná voči vlhkosti a nie je vhodná na použitie v exteriéri. Pre použitie v exteriéri je vhodnejší povrch guma, plast alebo epoxidová živica.

Prečítajte si viac o výhodách a nevýhodách rôznej povrchovej úpravy.

Teplotná odolnosť

Bežné neodýmové magnety strácajú časť svojej sily prizohriatí nad 80°C, niekedy aj pri nižších teplotách. Nevystavujte magnety extrémne vysokým teplotám.

Ak potrebujete magnety s väčšou tepelnou odolnosťou, využite formulár na stránke magnety na mieru.

Mechanické opracovanie

Neodýmové magnety sú krehké, citlivé na vysokú teplotu a ľahko oxidujú.

Pri vŕtaní alebo pílení nevhodnými nástrojmi sa môže magnet zlomiť. Magnet s poškodenou povrchovou úpravou začne oxidovať a po čase stratí silu.

Magnet môže tiež stratiť silu kvôli vzniknutému teplu. Vzniknutý horúci kovový prach sa navyše môže vznietiť.

Vyhnite sa mechanickému spracovaniu magnetov. Špeciálne požiadavky na tvar magnetov vieme splniť. Viac informácií na stránke výroba magnetov na mieru.

Podobné články