Ako sa zbaviť vodného kameňa

Vodný kameň, nepríjemná súčasť našich domácností. Ale nevyhneme sa mu. Najčastejšie sa s ním stretneme v kúpeľni či v kuchyni a na návštevu nepôsobí veľmi esteticky. Ak sa u vás boj s vodným kameňom a tvrdou vodou pravidelne opakuje, tento článok stojí za prečítanie.

Prečo sa tvorí vodný kameň?

Vodný kameň spôsobuje tvrdá voda, presnejšie uhličitan vápenatý a uhličitan horečnatý, ktoré sú v tvrdej vode rozpustené. Pri vysokej teplote (ako napr. v rýchlovarnej kanvici) sa tieto zlúčeniny vyzrážajú na povrchu nádoby ako vodný kameň. Je to nerozpustná usadenina uhličitanu vápenatého a uhličitanu horečnatého, niekedy bielej, inokedy žltkastej farby. Nájsť ho nie je ťažké, vyskytuje sa najčastejšie na vodovodných batériách, práčkach, obkladoch a pod…

Aké problémy spôsobuje tvrdá voda?

Najväčšie riziko predstavuje vodný kameň pre vodovodné potrubie a elektrické spotrebiče pracujúce na báze zohrievania vody:

  • Ak sa vodný kameň usadí z vnútornej strany na potrubí, zhorší cirkuláciu vody a zníži výkonnosť vykurovacích zariadení. Náklady na vykurovanie sa tým výrazne zvyšujú. Vodný kameň môže dokonca aj upchať potrubie a úplne znemožniť prúdenie vody.
  • Nánosy vodného kameňa môžu poškodiť elektrické spotrebiče, najčastejšie práčky. Výrobcovia v takýchto prípadoch často odmietajú prijať reklamáciu.
  • Vodný kameň tiež môže spôsobiť estetickú škodu: zničiť lesk na vodovodných batériách alebo sprchový kút, vaňu, WC…
  • Tvrdá voda môže mať nežiadúce účinky aj predtým, ako sa z nej vytvorí vodný kameň. Znižuje totiž účinnosť saponátov a aviváží, čím zvyšuje ich spotrebu. Bielizeň niekedy ostane nedokonalo opratá alebo stvrdnutá. Tvrdá voda sa dá spoznať aj podľa toho, že mydlo na rukách menej pení a trvá dlhšie, kým ho zmyjete.
Potrubie s vodným kameňom
Vodný kameň usadený na vnútornej strane potrubia

Je vodný kameň škodlivý pre zdravie?

Vodný kameň nie je škodlivý ľudskému telu. Malé množstvo vodného kameňa v kanvici či v inom spotrebiči, z ktorého pijeme vodu, resp. kávu nemá zdravotne škodlivé účinky na náš organizmus. Čo však neplatí pre pleť a vlasy. Tvrdá voda nie je pre ne prospešná, nakoľko spôsobuje ich dehydratáciu.

Ako odstrániť vodný kameň – ocot a citrón

Existuje veľké množstvo komerčných produktov na policiach v obchodoch, ktoré zaručujú 100% účinky v odstránení vodného kameňa. Avšak, 100% v reálnom svete neexistuje. Preto sa niekedy oplatí dať na overené staré „babské“ rady. Jednou z tých (určite ste už o nej počuli) je kyselina citrónová a ocot. Predstava vône je nič moc pri takejto kombinácii, ale mnoho ľudí sľubuje priaznivé účinky proti vodnému kameňu.

Kyselina citrónová:

  1.  Nalejte trochu vody do kanvice a pridajte kyselinu citrónovú (alebo kľudne aj šťavu z citróna)
  2.  Vodu v kanvici pretrepte a nechajte hodinu pôsobiť
  3. Vypláchnite a podľa potreby zopakujte

Ocot:

  1. Do kanvice nalejte vodu a ocot v pomere 1:1
  2. Vodu v kanvici zohrejte, ale dajte pozor, aby sa tekutina nedostala do bodu varu
  3. Nechajte pôsobiť 2-3 hodiny. Vodný kameň sa zatiaľ postupne rozpustí.
  4. Kanvicu napokon vypláchnite a podľa potreby opäť zopakujte.

Ako zabrániť tvorbe vodného kameňa

Chemický zmäkčovač vody

Chemické zmäkčovače vody na odstránenie vodného kameňa
Chemické zmäkčovače vody

Najefektívnejší spôsob, ako zabrániť tvorbe vodného kameňa, sú zmäkčovače vody. Fungujú na báze filtrovania tvrdej vody, z ktorej sa odstraňuje vápnik a horčík.  Ide o chemickú filtráciu, preto je potrebné do zmäkčovača pravidelne pridávať tabletovú soľ. Pri tejto variante musíte rátať s väčšou cennou zmäkčovača a spotrebu elektrickej energie. Ceny chemických zmäkčovačov sa pohybujú od 400 do 2000 eur. Potrebné sú taktiež pravidelné servisy zariadenia, ktoré by daná firma mala zabezpečiť. Ďalšou nevýhodou je aj zabratie miesta. Zmäkčovaču vody musíte vyhradiť miesto na jeho uloženie s prívodom na vodu.

S chemicky zmäkčenou vodou sa neodporúča polievať kvety. Chemické zmäkčovače odstraňuju z vody vápnik a nahradzujú ho sodíkom. Mnoho rastlín nedokáže prijať vysoké množstvo sodíka, čo napokon vedie k ich vyschnutiu.

Magnetický zmäkčovač vody

Magnet na úpravu tvrdej vody proti vodnému kameňu
Magnetický zmäkčovač vody na potrubí

Druhý typ zmäkčovačov vody sú magnetické zmäkčovače. Ide o dvojicu silných magnetov, ktoré sa umiestnia na opačné strany potrubia. Keď voda pretečie cez magnetické pole, začnú sa v nej tvoriť malé kryštály uhličitanu vápenatého, ktoré sú odplavované spolu s prúdom vody. Kým je voda takto zmagnetizovaná, netvorí sa v nej vodný kameň. Po čase sa dokonca začnú rozpúšťať aj existujúce nánosy vodného kameňa.

Magnetické zmäkčovače vody sú výrazne lacnejšie ako chemické, ich cena sa pohybuje už od 35 eur. Výhodou je ich malý rozmer a ľahká inštalácia na vodovodné potrubie, čo si nevyžaduje žiadneho skúseného pracovníka.  Magnet jednoducho priložíte k potrubiu a priskrutkujete.

Narozdiel od chemických zmäkčovačov, s magnetickou úpravou vody nie sú spojené žiadne prevádzkové náklady (netreba meniť náplne ako pri chemických zmäkčovačoch, nulová elektrická spotreba). Magnety neprichádzajú do kontaktu s vodou a nehrozí preto hygienické riziko.

Magnety na úpravu tvrdej vody môžete zakúpiť aj u nás na SilneMagnety.sk:

Nevýhodou magnetických zmäkčovačov je, že ich účinnosť sa nedá zaručiť, pretože záleží na presnom zložení vody, ktorá je v rôznych častiach Slovenska odlišná. Preto našim zákazníkom umožňujeme zmäkčovač do šiestich mesiacov vrátiť, ak im neprinesie výsledky.

Ak máte obavy, že vám magnetická úprava vody nepomôže, odporúčame to vyskúšať, keďže nič neriskujete. Objednajte si vhodný zmäkčovač z nášho e-shopu a ak po niekoľkých mesiacoch nezaznamenáte zmeny vo vašej vode, vrátime vám peniaze. Zmäkčovač nám do 6 mesiacov vracia približne 5% zákazníkov, z čoho usudzujeme, že väčšina zákazníkov je s výsledkami spokojná.

Ak potrebujete poradiť s výberom vhodného zmäkčovača, zavolajte nám na 0940 640 600 alebo napíšte na obchod@silnemagnety.sk.

Podobné články