Odkiaľ zadarmo získať silné magnety?

Neodýmové a iné druhy magnetov nájdete v mnohých elektronických zariadeniach v domácnosti. Môžete takto takmer zadarmo získať silné magnety na experimenty alebo iné účely.

Pevný disk

Ak máte starý HDD, môžete z neho vybrať dva veľmi silné neodýmové magnety v tvare oblúku. Hard disky bývajú zdrojom najsilnejších magnetov, ktoré v domácnosti nájdete. Bývajú približne 5 cm dlhé a môžu mať odtrhovú silu až 7 kg.

Video vytvoril český youtuber DiodeGoneWild.

CD/DVD mechanika

V CD alebo DVD mechanike nájdete o niečo menšie magnety v tvare kvádra.

Video vytvoril český youtuber DiodeGoneWild.

Reproduktory

Čím väčší reproduktor, tým väčší magnet. V novších reproduktoroch nájdete väčšinou neodýmy, v starších skôr AlNiCo magnety. Tie sú od neodýmových niečo slabšie, ale zato bývajú väčšie.

Video vytvoril youtuber Make Build Modify.

Slúchadlá

Čím väčšie slúchadlá, tým väčšie magnety. V slúchadlách nájdete takmer vždy len neodýmové magnety, keďže je v nich obmedzený priestor a neodýmy majú najväčší pomer sila/objem.

Väčšie slúchadlá:

Video vytvoril youtuber Twoman twocan.

Menšie slúchadlá:

Video vytvoril youtuber Ben Nen.

Mikrovlnná rúra

Sú v nej feritové (najslabšie), ale veľmi veľké magnety:

Video vytvoril youtuber Phil Crockett.

Pár rád na záver

Keď ich budete zo zariadení vyberať, dajte si pozor, aby sa k sebe neodýmové magnety nepritiahli vo veľkej rýchlosti. Sú krehké a pri zrážkach sa môžu zlomiť.

Magnety neumiestňujte blízko kreditných kariet. Tiež môžu poškodiť niektoré druhy hodiniek, slúchadlá, reproduktory a dalšie elektronické zariadenia.

Ak máte implantovaný kardiostimulátor, manipulácii s magnetmi sa radšej vyhnite.

A samozrejme, nenechajte sa potriasť elektrickým prúdom. To platí hlavne pri rozoberaní mikrovlniek, reproduktorov a iných väčších zariadení.

Kúpte si nové magnety

Ak sa vám nepodarilo zohnať magnet, ktorý potrebujete, môžete si vybrať z našej ponuky neodýmových, feritových alebo iných magnetov.

Podobné články