DIY Projekt (Urob si sám)

Magnetky s vlastnou fotkou

Magnetky na chladničku a ešte k tomu s vlastnou fotkou. Pekný darček, ktorý poteší a oživí priestor na chladničke. Tento malý, kreatívny projekt nezaberie veľa času a finančne tiež nie je náročný.  Čo budete potrebovať:

Pri fotografiách môžete zvoliť také, ktoré máte doma schované alebo si vytlačiť doma nové. K tlači fotografií ako koláž sa budeme venovať neskôr. Rozmer fotografií nie je pevne stanovený.  Ja som pracovala s menším rozmerom 5×5 cm.

Kľúčový hráč – magnetická fólia

Kvalitná magnetická fólia je základ. Jej využitie v domácnosti môže byť všestranné. Dá sa využiť ako držiak na menšie nástroje, najčastejšie kancelárske potreby. A istotne nechceme, aby sa nám predmety na fólii zošmykovali alebo dokonca aby celá fólia spadla. Niekedy, ak fóliu prilepíte a nenecháte ju sa dostatočne uchytiť, môžu vzniknúť pod fóliou bublinky vzduchu. Pri tomto projekte som použila magnetickú fóliu s hrúbkou 0,5 mm.

Vezmeme si pred seba magnetickú fóliu a pomaly odstránime jej ochranný obal z lepiacej časti. Netreba odkrývať celú časť, aby sa lepiaci povrch nepoškodil. Fotografie prikladáme po jednej, aby sa rovno a čo najlepšie prichytili k fólii.

Ak Vám ostalo ešte voľné miesto, pokojne si ho uschovajte na neskoršie fotomagnetky. Magnetická fólia sa nepoškodí a ani časom nestráca svoju silu. Predovšetkým je treba vyhýbať sa jej kontaktu s neodymovými magnetmi. Tie by mohli znížeť jej silu.

A magnetky sú na svete!

Ako vytlačiť koláž fotografií na domácej tlačiarni?

Asi ste si všimli, že vaša domáca tlačiareň vám nedovolí vytlačiť viac fotografií na jednom papieri, prípadne vytvoriť koláž. Na to potrebujete zakúpiť samostatný program, ktorý vám umožní importovať fotografie a vytvárať tak koláže rovno pre tlač. My si ukážeme, že sa to dá aj bez programu. Stačí, ak máte v počítači nainštalovaný WORD.  Obrázky si vložíte do wordu a zoradíte pekne pod seba. Každej fotografii nastavíte požadovanú veľkosť v časti Formát obrázka.  

Keď už máme fotografie zoradené, vyberieme v časti Súbor možnosť exportovať. Tu sa nám zobrazí ponuka na export PDF. Súbory PDF a Word pracujú skvele s textom, avšak nie pre fotografie. Tlač z týchto súborov by vám neumožnila peknú fotografiu. Farby fotografie by neboli jasné a miestami by neboli ani vyplnené. Na fotografii by sa vytvorili svetlé pásiky.

Posledným krokom je prerobenie PDF súboru na súbor JPG (obrazový). V takýchto prípadoch najradšej využívam stránku : https://www.ilovepdf.com/, ktorá mi zadarmo poskytuje zmenu PDF súborov do rôznych iných.

JPG formát dáme do tlače. Pri výbere tlače zvolíme formát na celú stranu a nesmieme taktiež zabudnúť na výber fotografického papiera. V mojom prípade používam lesklý fotografický papier. Keď sme si všetko už prekontrolovali dáme tlačiť a čakáme na výsledok.

Nezabudnite pracovať len s kvalitnými fotografiami, najlepšie fotené na digitálny fotoaparát alebo zrkadlovku. Niektoré telefóny nemusia poskytovať dostatočnú kvalitu fotografie a prenášanie do rôznych formátov (ako v našom prípade) ich môže poškodiť alebo ubrať z ich kvality. Teraz už len zopakovať postup vyššie s lepením fólie a magnetky budú za chvíľu hotové. 😊

Skúšali ste niečo podobné? Dajte nám vedieť o vašom kreatívnom výsledku! Budeme sa tešiť každej vašej fotografii.       

Magnetickú fóliu nielen na magnetky nájdete aj na našom eshope:

Podobné články