Zaujímavé fakty o magnetoch, ktoré ste asi ešte nepočuli

Magnety majú vždy dva póly

Ako je známe už z hodím fyziky, magnet má vždy dva póly – severný a južný. Čo sa však stane ak magnet rozpolíme alebo rozsekneme na polovicu? Nič. Obe polovice budú mať vlastný južný a severný pól. Svoju silu by magnet mohol stratiť v prípade, že by sa nám ho podarilo rozdrviť.

Krava za svoj život zje jeden magnet.

Farmári dávajú kravám zjesť magnet. Ide o techniku, ktorú využívajú dlhé roky. Krava totiž niekedy zje klinec či kus kovového oplotenia. Aby zamedzili zničeniu jej orgánov, dávajú kravám prehltnúť malý magnet. Síce ostane žalúdku už navždy, ale ochráni ich pred smrtiacimi účinkami zjedených kovových predmetov.

Niektoré zvieratá majú vlastný kompas

Zamýšľali ste sa už niekedy nad tým, ako sa lastovičky dostanú do teplých krajín? Samozrejme, letia najkratšou vzdušnou cestou. Ale, čo ich vedie daným smerom? Žeby akýsi inštinkt? Vedci sa nad touto dilemou taktiež pozastavovali. A priniesli dve možné teórie.

Prvá teória hovorí o proteíne kryptochrom, ktorý sa nachádza v vtáčom oku. Vďaka kryptochromu vtáci dokážu vidieť magnetické polia zeme. Tento proteín sa nachádza aj u hmyzu a ďalších zvierat. Dokonca bol objavený aj u ľudí. Vedci sa preto snažia zistiť, či je človek citlivý na rozpoznanie magnetických polí. Zatiaľ sa však výsledky nepotvrdili.

Druhá teória hovorí o magnetorecepcii, t. j. schopnosť pohybovať sa v magnetickom poli Zeme. U niektorých zvierat bola magnetorecepcia objavená. Medzi také patria morské korytnačky, raky, ryby a pod. Dokážu vycítiť a riadiť sa magnetickými pólmi, pričom ich vlastné telo predstavuje kompas.

Zdroj: youtube.com

Magnetické hory

Vo svete existuje veľké množstvo magnetických hôr. Najčastejšie auto alebo aj iný predmet je ťahaný v opačnom smere ako určuje gravitácia. Čiže nie dole kopcom, ako by sme čakali. Presne naopak – hore kopcom. Takéto cesty s gravitačnou odchýlkou sa stali veľmi obľúbenými. Na internete je mnoho videí nadšencov testujúcich silu magnetických hôr. Avšak, pravda je taká, že ide o optický klam. Vedci sa týmto podivuhodným úkazom zaoberali a dospeli k stanovisku : gravitácia funguje len v jednom smere (zhora dole). Neovplyvňuje ju naša perspektíva. Naša hlava si ako horizont zvolí kopec, z ktorého vedia cesta dole. Preto sa zdá, že auto alebo iný predmet je ťahaný proti gravitácii.

Zdroj: youtube.com

Pokiaľ sa však pozrieme z uhla skutočného horizontu, zistíme, že auto ide v skutočnosti smerom dole v zákone gravitácie. A magnetické hory sú len očným klamom.

Zdroj : youtube.com

Aby ste si vyskúšali silu magnetických hôr na vlastnej koži, nemusíte cestovať mimo hraníc Slovenska. I my máme jednu takúto cestu: cesta z Lipoviec do Lačnov.

Pre predstavu ako pôsobí sila magnetických hôr:

Autor titulnej fotografie : Dan-Cristian Pădureț on Unsplash

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *