Vplyv magnetického poľa na prospievanie rastlín: Mýtus alebo skutočnosť?
Dokáže magnetické pole pozitívne ovplyvniť prospievanie rastlín?
Táto otázka sa stala predmetom zvedavosti a diskusií ľudí i vedcov. Je teda vplyv magnetického poľa na rastliny skutočný fenomén alebo len mýtus?
Pozitívny vplyv na ľudský organizmus v určitých prípadoch už potvrdený bol a tak sa z pozitívnych zdravotných účinkov magnetoterapie dnes už teší množstvo pacientov s rôznymi zdravotnými problémami. Dokázanie pozitívneho vplyvu magnetického poľa na prospievanie rastlín je však stále predmetom rôznych experimentov.
Vedecký článok „Magnetic field regulates plant functions, growth and enhances tolerance against environmental stresses“ od autora Ramalingam Radhakrishnan, publikovaný v časopise Physiology and Molecular Biology of Plants predstavuje poznatky o vplyve magnetického poľa na rastliny, ktoré autor získal vykonaním štúdie.
Z výsledkov štúdie Radhakrishananovi vyplynulo, že magnetické pole ovplyvňuje viaceré aspekty rastlinného života, ako napríklad rast koreňov, fotosyntézu a tvorbu antioxidantov. Výsledky štúdie taktiež naznačujú, že magnetické pole má schopnosť zvýšiť toleranciu rastlín voči environmentálnym stresom. To znamená, že rastliny vystavené magnetickému poľu sú schopné lepšie zvládať nepriaznivé podmienky ako sú sucho, nízke teploty alebo nedostatok živín.
Táto téma však nie je jednoduchá. Mieru vplyvu magnetického poľa na prospievanie rastlín môže ovplyvňovať viacero faktorov. Pre podrobnejšie spoznanie tohto fenoménu by preto bolo vhodné poznať závery viacerých experimentov s rôznymi podmienkami a postupmi.
Urobte si doma vlastný MAGNETICKÝ EXPERIMENT:
Je nutné čakať na výsledky ďalších štúdií? Nie, nie je. Ak ste zvedaví, či by sa vašej rastlinke darilo lepšie, ak by na ňu pôsobilo magnetické pole, môžete si spraviť vlastný experiment u vás doma.
Čo budete potrebovať?
- Dve identické rastliny: Vyberte si dve rastliny rovnakého druhu a veľkosti. Najlepšie sú mladé rastlinky, ktoré ešte len začínajú rásť.
- Dva kvetináče: Použite dva identické kvetináče (rovnaký tvar, veľkosť aj materiál).
- Feritové magnety: Keďže feritové magnety dobre odolávajú vode, sú pre tento účel vhodnejšie ako neodýmové. Tvar a veľkosť zvoľte podľa uváženia. Experimentujte aj s ich počtom či polohou. Môžete skúsiť napríklad kvádre 30x20x10 mm z našej ponuky, alebo mladú rastlinku zasaďte do stredu feritového prsteňa. Nezabúdajte pritom prosím na bezpečnosť a správnu manipuláciu so silnými magnetmi.
Postup je jednoduchý:
Zasaďte obe rastlinky do kvetináčov za použitia rovnakého typu a množstva zeme. Rastlinky zalievajte v rovnakých intervaloch a identickým množstvom vody.
Nezabudnite do zeme jedného z kvetináčov umiestniť magnety, ktoré okolo rastliny vytvoria magnetické pole. Myslite na to, že najsilnejšie magnetické pole je v tesnej blízkosti magnetu. Ak teda magnet umiestnite na okraj kvetináča, na rastlinku bude pôsobiť len slabé alebo žiadne magnetické pole. Ak magnet umiestnite do tesnej blízkosti rastlinky, magnetické pole pôsobiace na rastlinku bude naopak najväčšie.
Pozorujte ako sa rastlinkám darí v priebehu času a v pravidelných intervaloch si zaznačte výsledky. Ak si všimnete rozdiely, budeme radi, ak sa o ne s nami podelíte.
Na záver ukážka toho, ako sa darí našim rastlinkám na firme v miestnostiach, kde pripravujeme magnety na odoslanie aj vašej objednávky :). Vo všeobecnosti sú všetky kvety u nás veľmi spokojné, krásne kvitnú a rýchlo rastú. Tento mandarinkovník nás takto krásne prekvapil v januári. Je pravdou, že priamo v kvetináči magnety nemal. Ostáva preto otázkou, či mu k dobrej kondícii pomohlo naše „magnetické prostredie“, alebo sa len teší dobrej tímovej atmosfére, ktorú si v práci s kolegami spoločne vytvárame :).