Magnet fishing na Slovensku - ako na to?

Magnet fishing - zbraň nájdená lovcom pokladov
Zbraň vytiahnutá z vody silným magnetom
(Czech Diggers na YouTube)

Magnet fishing (magnetické rybárčenie) je čím ďalej obľúbenejšia záľuba, pri ktorej sa lovci pokúšajú vytiahnuť zo dna jazier, riek alebo mora skryté poklady silným magnetom. Ak s hľadaním pokladov ešte len začínate, pripravili sme pre vás tento krátky návod.

Čo budete potrebovať

Povinná výbava:

 • silný magnet s okom na prevlečenie lana
 • pevné lano

Nepovinná výbava:

 • ochranné rukavice, aby ste si neporanili / nezašpinili ruky
 • vedro / krabica / vrece, aby ste si mali v čom domov odniesť celodenné úlovky (často to býva veľa malých predmetov)
 • látka, do ktorej si môžete utrieť ruky a magnet
 • plavky – ak sa vám magnet vo vode zasekne a budete ho musieť manuálne uvoľniť alebo objavíte mimoriadne ťažký predmet, ktorý nepôjde vytiahnuť magnetom

Výber fishing magnetu

Magnet pre lovcov pokladov - 282kg
Náš najpredávanejší fishing magnet – sila 290 kg

V našom eshope predávame niekoľko magnetov pre magnet fishing. Vždy ide o neodýmový magnet v oceľovej konštrukcii s okom na prevlečenie lana. Magnety sa líšia hlavne objemom a odtrhovou silou.

Pri každom magnete je uvedená sila v kilogramoch. Naše magnety dosahujú silu až 290 kg. Nenechajte sa ale pri výbere zaviesť týmito vysokými číslami – ide o silu meranú pri ideálnych podmienkach na hrubej oceľovej podložke. Magnety sa vo vode nebudú kovového predmetu dotýkať celou plochou a nálezy často bývajú zhrdzavené alebo zanesené špinou alebo riasami.

Ak máte silnejší magnet, dokážete pritiahnuť menšie predmety (napríklad mince) aj z väčšej vzdialenosti. Stačí, že magnet vo vode prejde popri nich a mince sa k nemu pritiahnu. Za menej času tak dokážete nájsť viac predmetov.

Tiež môžete naraziť na predmet, ktorý slabším magnetom jednoducho nevytiahnete. V takom prípade môžete pridať druhý magnet a vytiahnuť predmet na dvoch lanách, jednoduchšie je ale použiť jeden silnejší magnet.

Ani pri magnete so silou 290kg sa vám pravdepodobne nestane, že by ste ho nedokázali z vody vytiahnuť. Odporúčame preto kúpiť skôr silnejší magnet.

Ponúkame magnety so silou 155 až 290 kg:

  • Ak chcete zvoliť skôr lacnejšiu alternatívu, magnet 155 kg vám zo začiatku postačí.
  • Magnet 290 kg je výrazne silnejší a dokáže pritiahnuť aj vzdialenejšie predmety. Zo všetkých magnetov je najpredávanejší.

 • Magnet s okom 155kg

  Sila 155 kg
  Od 1 ks:16,95€
  Od 2 ks:15,95€

  Opýtajte sa od 5 ks.

  39 skladom
  Počet:
 • magnet pre lovcov pokladov

  Magnet s okom 220kg

  Sila 220 kg
  Od 1 ks:22,95€
  Od 2 ks:21,45€

  Opýtajte sa od 5 ks.

  39 skladom
  Počet:
 • Magnet pre lovcov pokladov - 282kg

  Magnet s okom 290kg

  Sila 290 kg
  Od 1 ks:34,95€
  Od 2 ks:32,95€

  Opýtajte sa od 5 ks.

  164 skladom
  Počet:
 • najsilnejší magnet s okom pre magnet fishing

  Magnet s okom 530kg

  Sila 530 kg
  Od 1 ks:48,95€
  Od 2 ks:46,45€

  Opýtajte sa od 5 ks.

  1 skladom
  Počet:

Výber lana

Nosnosť lana by mala byť väčšia, ako odtrhová sila fishing magnetu. Ak sa lano roztrhne a magnet ostane vo vode, môžete ho skúsiť vytiahnuť ďalším magnetom (na spoľahlivejšom lane). Najlepšie je však tejto situácii predísť.

Čím je lano tenšie a ľahšie, tým lepšie. S ľahším lanom sa pochopiteľne lepšie manipuluje a je menej namáhavé ťahať ním magnet. Čo je však dôležitejšie, pri ľahšom lane skôr zacítite, že sa vám na magnet niečo nalepilo. Pre lovcov pokladov odporúčame extra silné lano paracord III, ktoré je dostatočne silné aj pre naše najsilnejšie magnety. Jeho hrúbka je pritom iba 4mm.

Lano pre lovcov pokladov
Lano paracord sa predáva v rôznych farebných prevedeniach. Odporúčame oranžovú alebo iné výrazné farby.

Lano by nemalo byť elastické. Magnet na lane, ktoré sa dokáže predĺžiť sa ťažšie vyťahuje z vody, keď sa k niečomu silno prichytí.

Odporúčame zvoliť výrazne farebné lano, ktoré je pod vodou dobre vidieť. Získate tak lepší prehľad, kde sa váš magnet práve nachádza.

Vo väčšine prípadov vám bude stačiť lano dĺžky 15 metrov. Ak plánujete rybárčiť z mosta, zo studne alebo v hlbokých vodách, môže sa vám zísť dlhšie 30-metrové lano.

Paracord môžete kúpiť aj u nás na SilneMagnety.sk:

Ako urobiť uzol

Dobrý uzol je pri magnet fishingu veľmi dôležitý. Existuje veľa druhov kvalitných uzlov. Môžeme vám odporučiť tieto dva druhy:

Jednoduchá 8-čková slučka

Tento uzol je vhodný pre väčšinu štandardných magnetov. Keď silno zatiahnete za lano, stane sa ešte silnejším. Pri tomto uzle sa vám skôr pretrhne lano, akoby sa mal rozviazať.

Dvojitá 8-čková slučka

Pri mimoriadne silných fishing magnetoch vám tento uzol umožní zdvojiť lano a zvýšiť tak jeho ťažnú silu takmer na dvojnásobok.

Kam chodiť loviť?

Najdôležitejšie pravidlo je:

Hľadajte tam, kam chodí veľa ľudí.

V izolovanej oblasti odtrhnutej od civilizácie toho veľa nenájdete.

Veľa nálezov býva v rybárskych oblastiach, kde často nájdete udice, navijaky a inú rybársku výstroj.

Mobily a fotoaparáty najčastejšie nájdete v turistických destináciách a iných pekných miestach, na ktorých ľudia zvyknú robiť fotky. Najlepšie sú mosty pre chodcov, z ktorých raz za čas určite ľuďom niečo spadne do vody.

V blízkosti cyklistických chodníkov a ciest niekedy bývajú bycikle.

Miesta ľahko prístupné autom v blízkosti väčších miest budú skôr obsahovať predmety zahodené do vody ľuďmi so zlými úmyslami: trezory, zbrane… Tieto predmety bývajú zároveň najväčšími trofejami lovcov pokladov.

V bývalej vojnovej oblasti tiež môžete objaviť zbrane a muníciu.

Mali by ste sa vyhnúť plytkej vode, z ktorej ľudia dokážu predmety vytiahnuť aj bez pomoci magnetu. Ak je voda mimoriadne čistá a priehľadná, musí byť o to hlbšia.

Ak na mieste tečie prúd vody, ľudia ťažšie nájdu, čo vo vode stratili a ostane tam toho viac pre lovcov pokladov.

Technika lovu

Hoďte magnet ďaleko od brehu a postupne ho ťahajte k sebe. Snažte sa neťahať magnet po dne, ale namiesto toho ho držať niekoľko centimetrov nad dnom. Je potom menej pravdepodobné, že sa magnet zasekne na kameni, na konári alebo sa zapletie do rias. Ďalšia výhoda tejto techniky je, že skôr zacítite, ak sa na magnet niečo chytí.

Ak sa magnet vo vode zasekne a nemôžete ho vytiahnuť, môže to byť buď preto, že sa prichytil na veľký kovový predmet (lepší prípad) alebo sa zachytil medzi kamene alebo iné nemagnetické predmety (horší prípad).

V prvom, lepšom prípade môžete skúsiť ťahať pod rôznymi uhlami. Ak stále nedokážete magnet vytiahnuť, omotajte si lano niekoľkokrát okolo ruky, rozbehnite sa smerom od magnetu a keď už bude lano takmer natiahnuté, vrhnite sa oproti nemu celým svojim telom.

Ak je však magnet zakliesnený medzi kameňmi a nechcete pretrhnúť lano, táto metóda nie je veľmi rozumná. Môžete opäť skúsiť ťahať pod rôznymi uhlami. Najjednoduchšie je často vojsť do vody a magnet manuálne uvoľniť. Ak to nie je možné, môžete skúsiť použiť konár v tvare “Y” a podoprieť ním zospodu lano, vďaka čomu budete môcť magnet ťahať viac zvislo nahor, než do boku.

Čo sa dá nájsť?

Tieto predmety už boli vylovené mnohokrát:

 • mince
 • nože, nožnice, klince a rôzne iné nástroje
 • bicykle
 • zbrane, náboje
 • trezory
 • mobily
 • fotoaparáty
 • notebooky
 • rybárske náradie
 • peňaženky
 • neidentifikovateľné kusy kovu

Menej časté nálezy:

 • nákupný košík
 • kovová lavička
 • motorka
 • plynová bomba
 • kovová socha človeka

Po úspešnom fishingu

Magnet je na konci dobré očistiť a utrieť, aby ste zabránili hrdzaveniu a zvýšili jeho životnosť. V prípade nájdenia zbrane túto skutočnosť nahláste na polícii.

A nakoniec, pochváľte sa so svojím úlovkom na novovzniknutej stránke Magnet fishing SK/CZ na facebooku.

Prajeme vám veľa zábavy a kvalitných nálezov pri hľadaní pokladov!


Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *