Magnet fishing na Slovensku - ako na to?

Magnet fishing - zbraň nájdená lovcom pokladov
Zbraň vytiahnutá z vody silným magnetom
(Czech Diggers na YouTube)

Magnet fishing (magnetické rybárčenie) je čím ďalej obľúbenejšia záľuba, pri ktorej sa lovci pokladov pokúšajú vytiahnuť zo dna jazier, riek alebo mora kovové artefakty. Používajú pri tom extra silný magnet uviazaný na pevnom lane.

Ak s hľadaním pokladov ešte len začínate, pripravili sme pre vás tento krátky návod.

Nájdite skryté poklady

Na dne slovenských riek a jazier sa ukrýva množstvo cenných pokladov. Veľkým lákadlom hľadačov pokladov bývajú hlavne zbrane, náboje, trezory a mince. Časté nálezy bývajú nože, nožnice, klince, rybárska výstroj, rôzne iné nástroje alebo neidentifikovateľné kusy železa.

Dobrá správa pre hľadačov pokladov je, že na Slovensku toto hobby nemá veľkú históriu. Vďaka tomu je v našich riekach a jazerách ešte stále veľa neobjavených pokladov. Šanca na úspech je preto väčšia.

V anglicky hovoriacom svete existuje veľa videí a fotiek nájdených artefaktov. 16-ročnému Jamesovi Corkovi z Anglicka sa podarilo pred troma rokmi nájsť 40 rôznych zbraní:

Častým nálezom bývajú bicykle. Niekedy sú po vytiahnutí stále použiteľné:

Tiež sa dá nájsť veľa bizarností: nákupný košík, socha, kovová lavička, kus plotu, lopata alebo dopravná značka.

Zarobte si

Je veľmi časté, že sa vám vo vode na magnet prilepia mince. Mince bývajú všade, kde chodia ľudia. Z euro mincí sú magnetické tieto:

V Česku je situácia ešte lepšia. K magnetom sú silno priťahované všetky české koruny!

Mince často bývajú v riekach pod mostami. Niekedy dokonca padne ľuďom do vody celá peňaženka. Ak sú v nej mince, dokážete ju vytiahnuť celú aj s papierovými bankovkami. Ak budete tráviť hľadaním pokladov dostatočne veľa času, možno sa vám nakoniec vráti celá investícia do magnetu a lana.

Okrem nálezov, ktoré si budete chcieť nechať pravdepodobne vytiahnete aj veľa starého železa: plechovky, konzervy, klince… Toto železo nehádžte naspäť do vody ani ho nenechávajte nahromadené na brehu. Odporúčam zobrať si so sebou vrece alebo vedro na všetky kusy železa a nakoniec nechcené úlovky hodiť do kontajnera alebo zaniesť do zberu surovín. Peknou vlastnosťou magnet fishingu je, že popri hľadaní zároveň čistíme naše jazerá a rieky.

Čo budete potrebovať

Povinná výbava:

 • silný magnet s okom na prevlečenie lana
 • pevné lano

Nepovinná výbava:

 • ochranné rukavice, aby ste si neporanili / nezašpinili ruky
 • vedro / krabica / vrece, aby ste si mali v čom domov odniesť celodenné úlovky (často to býva veľa malých predmetov)
 • látka, do ktorej si môžete utrieť ruky a magnet
 • oceľový hák – niektoré ťažšie predmety magnetom nevytiahnete (napríklad lavička alebo bicykel), vtedy si pomôžete hákom na lane
 • plavky – ak sa vám magnet vo vode zasekne a budete ho musieť manuálne uvoľniť alebo objavíte mimoriadne ťažký predmet, ktorý nepôjde vytiahnuť magnetom

Výber fishing magnetu

Magnet pre lovcov pokladov - 282kg
Náš najpredávanejší fishing magnet – sila 290kg

V našom eshope predávame niekoľko magnetov pre magnet fishing. Vždy ide o neodýmový magnet v oceľovej konštrukcii s okom na prevlečenie lana. Magnety sa líšia hlavne objemom a odtrhovou silou.

Pri každom magnete je uvedená sila v kilogramoch. Magnety dosahujú silu až 530 kg. Nenechajte sa ale pri výbere zaviesť týmito vysokými číslami – ide o silu meranú pri ideálnych podmienkach na hrubej oceľovej podložke. Magnety sa vo vode nebudú kovového predmetu dotýkať celou plochou a nálezy často bývajú zhrdzavené alebo zanesené bahnom alebo riasami.

Ak máte silnejší magnet, dokážete pritiahnuť menšie predmety (napríklad mince) aj z väčšej vzdialenosti, keď popri nich prechádzate. Za menej času tak dokážete nájsť viac predmetov.

Tiež môžete naraziť na predmet, ktorý slabším magnetom jednoducho nevytiahnete. V takom prípade môžete pridať druhý magnet a vytiahnuť predmet na dvoch lanách alebo použiť jeden silnejší magnet. Poslednou možnosťou je oceľový hák. Niektoré predmety bez háku nevytiahnete (motorka alebo lavička odfotená vyššie).

Ani pri magnete so silou 530kg sa vám pravdepodobne nestane, že by ste ho ani po veľkej snahe nedokázali od niečoho odtrhnúť. Odporúčame preto kúpiť skôr silnejší magnet.

Magnet s okom 162kg je silný a plne postačujúci, ak chcete s magnet fishingom začať.

Magnet s okom 290kg je náš najpredávanejší magnet. Je výrazne silnejší a väčší, než magnet s okom 162kg a dokáže pritiahnuť aj vzdialenejšie predmety.

Magnet s okom 530kg je najsilnejší magnet dostupný na Slovensku a Česku. Pokrýva väčšiu plochu a má dosah do ešte väčšej diaľky.

Magnet s dvoma závitmi 2x500kg je skutočný luxus medzi fishing magnetmi. Má tri výhody:

 1. Až na náš 530kg magnet, je to najsilnejší magnet predávaný na Slovensku a Česku. Má nie len obrovskú silu, ale aj mimoriadne veľký dosah do diaľky.
 2. Oko je možné namontovať nielen zvrchu ale aj zboku. Magnet ťahaný zboku ľahšie prekĺzne medzi skalami a koreňmi. Neostane vám zaseknutý vo vode.
 3. Priťahuje predmety z dvoch strán. Obyčajné magnety niektoré predmety nemusia pritiahnuť, ak sú práve otočené nesprávnym smerom.

 • Magnet s okom 94kg

  Sila: 94kg (N38)
  Od 1 ks:12,95€
  Od 2 ks:11,95€

  Opýtajte sa od 5 ks.

  116 skladom
  Počet:
 • Magnet pre lovcov pokladov - 282kg

  Magnet s okom 290kg

  Sila: 290kg (N38)
  Od 1 ks:31,95€
  Od 2 ks:29,95€

  Opýtajte sa od 5 ks.

  207 skladom
  Počet:
 • najsilnejší magnet s okom pre magnet fishing

  Magnet s okom 530kg

  Sila: 530kg (N35)
  Od 1 ks:48,95€
  Od 2 ks:46,45€

  Opýtajte sa od 5 ks.

  206 skladom
  Počet:
 • Magnet s okom obojstranný 2x500kg

  Sila: 500kg (N38)
  Od 1 ks:59,95€
  Od 2 ks:56,95€

  Opýtajte sa od 5 ks.

  208 skladom
  Počet:
 • Oceľový hák s okom a troma špicmi

  Oceľový hák

  5,90€20 skladom
  Počet:

V našom e-shope predávame iba magnety vysokej kvality. Majú nielen veľkú odtrhovú silu, ale tiež dosah do väčšej diaľky, než väčšina magnetov, pri ktorých sa uvádza rovnaká sila.

Výber lana

Čím je lano tenšie a ľahšie, tým lepšie. S ľahším lanom sa pochopiteľne lepšie manipuluje a je menej namáhavé ťahať ním magnet. Pri ľahšom lane skôr zacítite, že sa vám na magnet niečo nalepilo. Pre lovcov pokladov odporúčame extra silné lano paracord III, ktoré je dostatočne silné aj pre naše najsilnejšie magnety. Jeho hrúbka je pritom iba 4mm.

Lano pre lovcov pokladov
Lano paracord sa predáva v rôznych farebných prevedeniach. Odporúčame oranžovú alebo iné výrazné farby.

Lano pre magnet fishing by nemalo byť elastické. Magnet na lane, ktoré sa dokáže predĺžiť sa ťažšie vyťahuje z vody, keď sa k niečomu silno prichytí.

Odporúčame zvoliť výrazne farebné lano, ktoré je pod vodou dobre vidieť. Získate tak lepší prehľad, kde sa váš magnet práve nachádza.

Vo väčšine prípadov vám bude stačiť lano dĺžky 15 metrov. Ak plánujete rybárčiť z mosta, zo studne alebo v hlbokých vodách, môže sa vám zísť dlhšie 30-metrové lano. Výhodou 30-metrového lana tiež je, že keď sa vám magnet zasekne, dokážete sa pohybovať po pobreží a ťahať magnet z rôznych strán. Ťahanie pod iným uhlom je často najjednoduchší spôsob, ako magnet vyslobodiť.

Paracord môžete kúpiť aj u nás na SilneMagnety.sk:

Ako urobiť uzol

Dobrý uzol je pri magnet fishingu veľmi dôležitý. Nespoľahlivý uzol sa môže vo vode rozviazať. Zlý uzol tiež môže oslabiť lano: na mieste, kde je uzol sa ľahšie roztrhne. Existuje veľa druhov kvalitných uzlov. Môžeme vám odporučiť tieto dva druhy:

Jednoduchá 8-čková slučka

Tento uzol je vhodný pre väčšinu magnetov. Čím silnejšie lano ťaháte, tým silnejším sa uzol stáva. Určite sa nerozviaže a k lanu je šetrný.

Dvojitá 8-čková slučka

Pri mimoriadne silných fishing magnetoch vám tento uzol umožní zdvojiť lano a zvýšiť tak jeho ťažnú silu takmer na dvojnásobok.

Kam chodiť hľadať?

Najdôležitejšie pravidlo je:

Hľadajte tam, kam chodí veľa ľudí.

V izolovanej oblasti odtrhnutej od civilizácie toho veľa nenájdete.

Veľa nálezov býva v rybárskych oblastiach, kde často nájdete udice, navijaky a inú rybársku výstroj.

Mobily a fotoaparáty najčastejšie nájdete v turistických destináciách a iných pekných miestach, na ktorých ľudia zvyknú robiť fotky. Najlepšie sú mosty pre chodcov, z ktorých raz za čas určite ľuďom niečo spadne do vody.

V blízkosti cyklistických chodníkov a ciest niekedy bývajú bycikle.

Miesta ľahko prístupné autom v blízkosti väčších miest budú skôr obsahovať predmety zahodené do vody ľuďmi so zlými úmyslami: trezory, zbrane… Tieto predmety bývajú zároveň najväčšími trofejami lovcov pokladov.

V bývalej vojnovej oblasti tiež môžete objaviť zbrane a muníciu.

Mali by ste sa vyhnúť plytkej vode, z ktorej ľudia dokážu predmety vytiahnuť aj bez pomoci magnetu. Ak je voda mimoriadne čistá a priehľadná, musí byť o to hlbšia.

Ak na mieste tečie prúd vody, ľudia ťažšie nájdu, čo vo vode stratili a ostane tam toho viac pre lovcov pokladov.

Technika hľadania

Hoďte magnet ďaleko od brehu a postupne ho ťahajte k sebe. Snažte sa neťahať magnet po dne, ale namiesto toho ho držať niekoľko centimetrov nad dnom. Je potom menej pravdepodobné, že sa magnet zasekne na kameni, na konári alebo sa zapletie do rias. Ďalšia výhoda tejto techniky je, že skôr zacítite, ak sa na magnet niečo chytí.

Ak sa magnet vo vode zasekne a nemôžete ho vytiahnuť, môže to byť buď preto, že sa prichytil na veľký kovový predmet (lepší prípad) alebo sa zachytil medzi kamene alebo iné nemagnetické predmety (horší prípad).

V prvom, lepšom prípade môžete skúsiť ťahať pod rôznymi uhlami. Ak stále nedokážete magnet vytiahnuť, omotajte si lano niekoľkokrát okolo ruky, rozbehnite sa smerom od magnetu a keď už bude lano takmer natiahnuté, vrhnite sa oproti nemu celým svojim telom.

Ak je však magnet zakliesnený medzi kameňmi a nechcete pretrhnúť lano, táto metóda nie je veľmi rozumná. Môžete opäť skúsiť ťahať pod rôznymi uhlami. Najjednoduchšie je často vojsť do vody a magnet manuálne uvoľniť. Ak to nie je možné, môžete skúsiť použiť konár v tvare “Y” a podoprieť ním zospodu lano, vďaka čomu budete môcť magnet ťahať viac zvislo nahor, než do boku.

Čo sa dá nájsť?

Tieto predmety už boli vylovené mnohokrát:

 • mince
 • nože, nožnice, klince a rôzne iné nástroje
 • bicykle
 • zbrane, náboje
 • trezory
 • mobily
 • fotoaparáty
 • notebooky
 • rybárske náradie
 • peňaženky
 • neidentifikovateľné kusy kovu

Menej časté nálezy:

 • nákupný košík
 • kovová lavička
 • motorka
 • plynová bomba
 • kovová socha človeka
 • kuša
 • stolička
 • šperky

Po úspešnom fishingu

Magnet je na konci dobré očistiť a utrieť, aby ste zabránili hrdzaveniu a zvýšili jeho životnosť. V prípade nájdenia zbrane túto skutočnosť nahláste na polícii.

Počas lovu zrejme vytiahnete veľa kovového šrotu, ktorý si nebudete chcieť nechať. Je dobré mať so sebou vedro alebo vrece na takýto odpad a zaniesť ho do kontajnera s kovmi alebo do zberu surovín: možno tým aj niečo zarobíte. Zodpovední lovci pokladov po sebe zanechávajú nielen čistú rieku, ale aj breh.

Prajeme vám veľa zábavy a kvalitných nálezov pri hľadaní pokladov!

Zdieľajte článok na facebooku

Zaujal vás tento článok? Budeme radi, ak sa ho rozhodnete zdielať s priateľmi:


Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *